Wzgórze rakowskie

Udostępnij

Wzgórze rakowskie, nie funkcjonuje jako nazwa geograficzna, istnieje jednak realnie jako jurajskie wzniesienie o wysokości 268,5 m n.p.m. Jego północno-wschodnia strona stała się centrum zbudowanego przez Towarzystwo Zakładów Metalowych Bernarda Hantke (pod koniec XIX w.) zespołu urbanistycznego, z Pałacem Hantkego w rejonie kulminacji. Pod koniec 1905 zbudowano, na rogu obecnych ul. Okrzei i Łukasińskiego (teren dzisiejszego boiska Szkoły Podstawowej nr 20), drewnianą kaplicę, pierwszą świątynię robotniczego Rakowa. W sąsiedztwie Pałacu Hantkego i parku został wybudowany (w latach 1925–29) od północno-zachodniej strony wzgórza murowany kościół św. Opieki św. Józefa (dziś: Sanktuarium św. Józefa Oblubieńca NMP). Z czasem wzgórze zostało całkowicie zabudowane.

Raków. Vademecum dzielnicy Częstochowy, Częstochowa 2019, s. 56.

Autor: → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł