O projekcie

Pomysł stworzenia wirtualnej encyklopedii miasta odpowiada na potrzeby naszych czasów, gdzie liczy się szybkość i łatwość w znajdowaniu informacji, szczególnie w trudnych przypadkach. Potwierdził to czas pandemii, gdy szukanie historycznych informacji w książkach jest uniemożliwione, ograniczono bowiem wizyty w bibliotekach czy czytelniach.
Nasze życie zmieniło się. Więcej czasu spędzamy w domu, odkrywamy nowe zainteresowania, pracujemy i uczymy się zdalnie. Najczęściej informacji szukamy w Internecie i, co ważne,
ze sprawdzonego źródła – z jednej strony wiarygodnego, z drugiej otwartego, gdzie każdy użytkownik ma możliwość dodania rekordu, którego zawartość jest opracowywana przez zespół redakcyjny. W przypadku naszej encyklopedii redaktorami i specjalistami w tej dziedzinie
są pracownicy Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

W Encyklopedii Częstochowy znajduje się obecnie 800 haseł dotyczących miejsc, osób
i wydarzeń związanych z dziejami miasta. Liczba 800 – jako punkt wyjścia do dalszego postępu prac – nawiązuje do jubileuszu 800-lecia pierwszej pisemnej wzmianki o Częstochowie. Powstanie encyklopedii to jeden z elementów obchodów tej doniosłej rocznicy, która sprawia, że chętnie sięgamy wstecz, by spojrzeć na rozwój Częstochowy z nowej perspektywy.

Każdy, kto interesuje się przeszłością miasta, z pewnością dostrzeże, że w zamieszczonych opisach można znaleźć dużo informacji, które wcześniej nie pojawiały się w opracowaniach lub były potraktowane zdawkowo. Założeniem twórców internetowej Encyklopedii Częstochowy jest to, by hasła o przeszłości i dniu dzisiejszym regionu trafiały do jak największego grona odbiorców. Platforma informacyjna zamieszczona w sieci ma być czytelna, łatwa w nawigacji
i przyjazna w obsłudze.

Dla osób, które chciałyby zaproponować nowe wpisy, została przygotowana osobna zakładka „Zgłoś hasło”. Zapraszamy!

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł