Miejski Uniwersytet Powszechny

Udostępnij

Miejski Uniwersytet Powszechny, instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i Kultury Zarządu Miejskiego. Prowadzone zajęcia były bezpłatne i do1935 miały charakter otwarty – mogli w nich uczestniczyć wszyscy chętni, później dokonano zmian – oprócz popularnych odczytów (które odbywały się raz w tygodniu) wprowadzono stałe zajęcia (dwa razy w tygodniu) w blokach: fizyko-matematycznym i ekonomiczno-społecznym. Uczestnicy wykładów stałych po zdaniu egzaminu otrzymywali odpowiednie zaświadczenia. Treść wykładów popularnych dotyczyła historii, literatury, kultury, krajoznawstwa, przyrody. Zajęcia prowadzone były przez kadrę pedagogiczną w sali Rady Miejskiej (przy ul. → Dąbrowskiego 14), a także w lokalach szkół powszechnych nr 1, 8, 9, 20, 21, 22 i II Gimnazjum Państwowego im. R. Traugutta w dzielnicach: Śródmieście, Stradom, Raków, Ostatni Grosz, Zawodzie, Częstochówka, Kule; filiami dzielnicowymi kierowali: Stanisław Bator, → Józef Magnuski, Mieczysław Szpryngier, Stanisław Popiński, Wojciech Felisiak, Stanisław Osmęda, → Stanisław Rumianek. Na czele Rady Nadzorczej Uniwersytetu stał → Wacław Płodowski.

Z dziejów najnowszych Częstochowy, pod red. R. Szweda i W. Palusa, Częstochowa 1995 (J. Mizgalski), s. 124, 125, 126, 127, 128.

Autor: → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł