Warta. Zakładowy Dom Kultury „Warta”

Udostępnij

Warta. Zakładowy Dom Kultury „Warta”, ośrodek prowadzący działalność kulturalno-oświatową, utworzony w 1945 jako Klub Fabryczny przy Zakładach Przemysłu Lniarskiego → „Warta”, przekształcony w 1970 w Zakładowy Dom Kultury „Warta”. Prowadzono tam zespoły: teatralny (kierowany od 1945 przez Edwarda Szuberta), estradowy. W 1952 powstał zespół estradowy, który z czasem rozwinął się w sekcję rytmiczną, kwintet mieszany, duet żeński i orkiestrę (kierowali nimi Piotr Gawin, Marian Adamus, Józef Zieliński); w 1972 zespół zakończył działalność. Funkcjonowała sekcja fotograficzna (prowadzona przez → Edmunda Mularza).

Życie codzienne w Częstochowie w XIX i XX wieku, pod red. R. Szweda i W. Palusa, Częstochowa 1999 (H. Dominiczak), s. 70; – „Gazeta Częstochowska” 1962, nr 7, s. 7

Autor: → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł