Trzech Wieszczów

Udostępnij

Trzech Wieszczów, dzielnica która obejmuje teren ograniczony: al. Wolności (od wschodu), ul. Jana III Sobieskiego (od północy), ul. Pułaskiego (od zachodu i południa), ul. 1 Maja (od południowego wschodu).

W początkach XX w. był to teren z luźną zabudową, przez który przebiegała od 1902 linia → Kolei Herby–Częstochowa, z dworcem (budynek zachowany, przebudowany) przy zbiegu ulic Teatralnej (al. Wolności) i Herbskiej (później ul. Biegańskiego, obecnie Boya-Żeleńskiego). Teren pierwotnie podmokły w okolicach ulic Humbertowskiej (ul. Pułaskiego), Nowej (ul. Sobieskiego) i Dzikiej (ul. Słowackiego), z dużym stawem (w tym miejscu znajduje się dzisiaj skwer „Sokołów”). Od końca lat 20. do połowy lat 80. XX w. dzielnica o nazwie Herbska, z budynkiem Starostwa Powiatowego przy ul. Sobieskiego 7 (wybudowanym w 1934, po 1975 znacznie rozbudowanym, do 1998 siedziba Urzędu Wojewódzkiego, później Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach. Placówka Zamiejscowa), → Szkołą Handlową Stowarzyszenia Kupców Polskich, powstałą w 1921 przy ul. Handlowej 14 (dziś Korczaka). W czasie II wojny światowej teren ten był częścią tworzonej od 1943 → dzielnicy niemieckiej; należały do niej obiekty przy ul. Sobieskiego (pływalnia, starostwo powiatowe, szpital w budynku Publicznej Szkoły Powszechnej nr 9). W 1950–55 wg projektu Ireny i Czesława Kotelów na 11 ha (w ramach budownictwa Zakładu Osiedli Robotniczych) wzniesiono 28 budynków mieszkalnych (przy ul. Sobieskiego, Ogińskiego i Słowackiego), przedszkole, świetlicę, budynek biurowy oraz dziesięć sklepów. W latach 70. i 80. budownictwo na terenie osiedla realizowała → Śródmiejska Spółdzielnia Mieszkaniowa (budynki mieszkalne przy ulicach Słowackiego i Bohaterów Katynia, Krasińskiego, Zana), a w latach 80. i 90. Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa „Górnik” (bloki przy ul. Skłodowskiej i Mickiewicza). Od połowy lat 80. funkcjonuje nazwa dzielnicy: Trzech Wieszczów. Na jej terenie znajdują się obiekty sportowe i rekreacyjne: pływalnia letnia, boiska sportowe, w zimie sztuczne lodowisko przy ul. Sobieskiego, hala sportowa i boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią przy Szkole Podstawowej nr 9, ścieżka rowerowa wzdłuż al. Bohaterów Monte Cassino; placówki ochrony zdrowia: → Szpital Miejski im. dr. W. Biegańskiego (wybudowany w 1927–28 jako Szpital Powiatowej Kasy Chorych), Wojewódzki Zakład Opieki Zdrowotnej nad Matką, Dzieckiem i Młodzieżą (przy ul. Sobieskiego), przychodnie: przy al. Bohaterów Katynia, ul. Sobieskiego, al. Wolności; instytucje samorządowe, kultury i nauki: Starostwo Powiatowe (przy ul. Sobieskiego 9, wcześniej budynek Przedsiębiorstwa Budowy Kopalni Rud), → Regionalny Ośrodek Kultury przy ul. Ogińskiego 13a, Wyższa Szkoła Zarządzania (od 2001 przy ul. 1 Maja 40, wcześniej budynek → Domu Kultury „Stradom” z kinem o tej samej nazwie.

Obiekty historyczne na terenie dzielnicy: → Dom Księcia (u zbiegu al. Wolności i Sobieskiego), willa architekta → Augusta Allerta (u zbiegu ul. Słowackiego i Pułaskiego) z ok. 1910, od 1922 należy do Braci Szkolnych (którzy prowadzą tam szkołę podstawową im. św. Jana de la Salle).

Materiały w Ośrodku Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Juliusz Sętowski

Poprzednie hasło
→ Trzciński Stanisław

Następne hasło
→ Tysiąclecie dzielnica

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł