Trzciński Stanisław

Udostępnij

Trzciński Stanisław (1867–1939), fotograf, właściciel zakładu fotograficznego. Ur. w Snochowicach k. Łopuszna, był synem Jana Rawicza-Trzcińskiego, inż. leśnika, i Józefy z Gruszczyńskich, bratem Konstantego (który prowadził zakład fotograficzny w Warszawie).

Ukończył Gimnazjum Męskie w Kielcach. Po odbyciu służby wojskowej w armii rosyjskiej wyjechał do Wiednia na kursy fotografii. Pierwsze atelier założył w Warszawie (przy ul. Żabiej 9, róg pl. Bankowego). W 1896 uzyskał zgodę władz na kolportaż zdjęć z Jasnej Góry (także w formie albumu), prawdopodobnie jest autorem pierwszej pocztówki z widokiem klasztoru jasnogórskiego. W 1901 otrzymał za zdjęcia z Częstochowy złoty medal na warszawskiej wystawie fotograficznej. W 1907 przeniósł się do Częstochowy; prowadził tu zakład w kamienicy przy III Alei 62 (kamienica została zniszczona we wrześniu 1939); wykonywał zdjęcia portretowe, zbiorowe i przyrodnicze. Prezentował swe prace na Wystawie Przemysłu i Rolnictwa w 1909, gdzie otrzymał za nie srebrny medal. Aktywny zawodowo pozostawał do początku lat 30. XX w., potem zakład prowadziła jego żona. Zm. w październiku 1939. Pochowany w grobie matki na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie, sektor 21, rząd 10, grób nr 5 (brak inskrypcji).

W małżeństwie (od 1900) z Zofią Salomeą z Woynickich, sekretarką Związku Ziemian w Częstochowie, działaczką Patronatu Pomocy Więźniom, miał czworo dzieci: Zygmunta, sędziego sądu grodzkiego w Częstochowie, Janinę, Romana i Wacławę.

Andrzej Zembik, Fotografia częstochowska w latach 1847–1939, [w:] „Prace naukowe WSP w Częstochowie. Wychowanie Artystyczne”, z. IV, Częstochowa 1993, s. 101–102; – „Gazeta Wyborcza Częstochowa” 2003 (12–13 VII), s. 4 (wspomnienie).

Autor: → Andrzej Kuśnierczyk

Zobacz inne hasła z kategorii: → Osoby

Poprzednie hasło
→ Trojanowski Maciej

Następne hasło
→ Trzech Wieszczów

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł