Stowarzyszenie Pracy Społeczno-Wychowawczej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Udostępnij

Stowarzyszenie Pracy Społeczno-Wychowawczej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, organizacja kulturalna powołana w listopadzie 1927. W 1928 zainicjowało budowę → Ogniska Obrony Niepodległości – ośrodka wychowania fizycznego i kulturalno-oświatowego przy zbiegu ulic Pułaskiego i 7 Kamienic. Stowarzyszenie gromadziło fundusze na budowę Ogniska, organizując m.in. bale i zabawy. W 1930 powstało boisko sportowe, a rok później budynek z salami gimnastycznymi. Prezesem Stowarzyszenia był → Tadeusz Daniec, a od 1929 → Alfred Franke, dyrektorem → Antoni Piekarski, sekretarzem i administratorem obiektów → Ignacy Sowała. Honorową Radę Nadzorczą stanowili: biskup → Teodor Kubina, generał → Mieczysław Dąbkowski, starosta → Kazimierz Kühn, komisaryczny prezydent Częstochowy → Aleksander Bratkowski. Stowarzyszenie przestało funkcjonować w 1938.

„Goniec Częstochowski” 1931, nr 49, s. 23; Bogdan Snoch, Mała encyklopedia Częstochowy, Częstochowa 2002, s. 163.

Autor: → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł