Społeczne ognisko baletowe

Udostępnij

Społeczne ognisko baletowe, powstało we wrześniu 1958 z inicjatywy Adama Nowakiewicza i jego żony Jadwigi Nowakiewicz. Pierwszym dyrektorem był Józef Śliwiński, później Eugeniusz Nysar (1960–76), Anna Lechowicz (1976–87), Ewa Mrzygłód (1987–94), następnie Urszula Brylewska. Zajęcia, które prowadzili: Małgorzata Fertacz, Ilona Pułkownik, Jacek Miszczak, odbywały się w sali baletowej → Filharmonii Częstochowskiej, później w → Willi Generalskiej, w budynku przy ul. Jana Pawła II i do 2017 w → Domu Księcia. Do 1991 Ognisko prowadzone było przez → Częstochowskie Towarzystwo Muzyczne, od 1992 działa pod patronatem Towarzystwa Upowszechniania Sztuki Baletowej „Terpsychora”, następnie przekształcone w → Społeczną Szkołę Baletową. W czerwcu 2009 Ognisko obchodziło 50-lecie działalności; miał miejsce wówczas jubileuszowy popis w → Filharmonii Częstochowskiej (pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego i Prezydenta Miasta Częstochowy). Ognisko występowało za granicą, m.in. w Lourdes we Francji, w Pforzheim w Niemczech i w Geel w Belgii.

„Gazeta Wyborcza Częstochowa” 2009 (12 VI), s. 4; „Gazeta Częstochowska”, nr 24, 18–24 VI 2009, s. 16; „Palium” Biuletyn Hospicjum Częstochowskiego 2011, nr 2 (23).

Autor: → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł