Pomnik Moniuszki

Udostępnij

Pomnik Moniuszki, betonowy monument wykonany według projektu (z 1957), artysty – rzeźbiarza → Stefana Policińskiego. Na pomniku umieszczono napis: Stanisław Moniuszko. Pieśniarzowi ludu polskiego, twórcy opery narodowej. Chór „Pochodnia” i społeczeństwo Częstochowy 1958. Obelisk zlokalizowany jest w → Parku 3 Maja. Z inicjatywą budowy pomnika wystąpili członkowie Rzemieślniczego Męskiego Chóru „Pochodnia” w Częstochowie w 1952. Szybko jednak sprawa budowy została zahamowana na kilka lat, z powodu trudności z uzyskaniem zezwolenia na budowę oraz ze zbiórką pieniędzy na ten cel. Wznowienie starań o wzniesienie obelisku i uzyskanie zgody na jego budowę nastąpiło w 1956. Wiązało się to z decyzją Polskiej Akademii Nauk o ustanowieniu roku 1958 Rokiem Moniuszkowskim. Od jesieni 1956 rozpoczęto ponownie, na wielką skalę, zbiórkę funduszy i przygotowania do budowy. Sfinalizowanie tych działań i odsłonięcie pomnika miało zamknąć obchody Roku Moniuszkowskiego. Fundusze na budowę monumentu pochodziły m.in. z ofiar społeczeństwa, dotacji zakładów pracy i instytucji publicznych, ze zbiórek ulicznych czy dochodów z imprez kulturalnych (np. z tournée chóru „Pochodnia” po śląskich uzdrowiskach). Szczególną ofiarnością odznaczyli się nauczyciele i młodzież szkolna. Walnej pomocy finansowej, materiałowej i w robociźnie udzieliło też rzemiosło częstochowskie. Ciężar prac organizacyjnych i zbiórkowych wziął na siebie Społeczny Komitet Budowy Pomnika powołany z inicjatywy chóru „Pochodnia”, z przewodniczącym Albinem Michalskim. Pomocy w materiałach i sprzęcie udzieliły przy budowie monumentu takie instytucje, jak: Częstochowskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego, Częstochowskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Miejskiego, Przedsiębiorstwo Montażu Urządzeń Kopalnictwa Rud Żelaza, Spółdzielnie: „Udziałowa”, „Metalowiec”, „Nowe Życie”, Częstochowskie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych, Miejskie Przedsiębiorstwo Wystaw i Targów, Częstochowska Fabryka Okuć Budowlanych, Częstochowskie Zakłady Metalowe czy Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych. Odsłonięcie pomnika nastąpiło w niedzielę, 23 XI 1958. Wzięli w nim udział minister Edward Drożniak, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Sztuki, Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki, prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej i Miejskiej Rady Narodowej, sekretarze Komitetu Miejskiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Stanisław Jędras i Zdzisław Olszewski, przedstawiciele organizacji politycznych i społecznych oraz mieszkańcy Częstochowy. Odsłonięcia monumentu dokonał przewodniczący prezydium MRN w Częstochowie Tadeusz Kowalski. W 2008 konserwację pomnika, a także innych pomników w parku podjasnogórskim przeprowadziła Maria Góralczyk.

„Gazeta Częstochowska”, 1958, nr 32, s. 7, nr 51, s. 4; „Życie Częstochowskie”, 2008, nr 197, s. 16; „Życie Częstochowy”, 1958, nr 278, s. 6, nr 279, s. 6, nr 281, s. 6, nr 282, s. 4, nr 283, s. 6.

Autor: → Jacek Jędryka

Poprzednie hasło
→ Pomnik Kordeckiego

Następne hasło
→ Pomnik Narutowicza

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł