Pomnik Narutowicza

Udostępnij

Pomnik Narutowicza, idea upamiętnienia pomnikiem pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej narodziła się w 1927. Prace w 1928–30 finansowała Rada Miasta. Do budowy cokołu użyto granitu pozostałego po → pomniku Aleksandra II. Autorem głowy prezydenta był → Stefan Policiński, cokół oraz otoczenie pomnika zaprojektował inż. L. Dańczak, a prace budowlane wykonała firma inż. S. Widuchowskiego. Odsłonięcia pomnika dokonał 20 IX 1931 Józef Mazur, komisarz rządowy. W uroczystościach w → Parku Narutowicza na Zawodziu uczestniczyli delegaci rządu, posłowie na Sejm, m.in. Walery Sławek, wojewoda kielecki, władze miasta, powiatu częstochowskiego ze starostą → Kazimierzem Kühnem, przedstawiciele organizacji społecznych, sportowych, młodzież szkolna, mieszkańcy miasta. W styczniu 1940, w związku z przyjazdem do Częstochowy Hansa Franka i otwarciem na Zawodziu szkoły niemieckiej, pomnik zdemontowano. Dzięki polskim pracownikom Zarządu Miasta został ukryty w magazynach miejskich, a później zakopany na terenie plantacji miejskich (przy ul. św. Barbary). W 1947 odkopano go i po odrestaurowaniu przez S. Policińskiego zdeponowano w Muzeum Okręgowym w Częstochowie. Później został przekazany do Szkoły Podstawowej nr 22 na Zawodziu; ustawiony był przed wejściem do budynku, następnie umieszczono go w holu szkoły.

Zbigniew Jakubowski, Częstochowskie opowieści o mieście, ludziach, wydarzeniach, Częstochowa 1933, s. 63, 64, 65, 66, 67; „Nowy Express Częstochowski” 1928 (27 I), nr 22, s. 3, „Życie Częstochowy” 1947, nr 97, s. 3; – fotografie w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Juliusz Sętowski

Poprzednie hasło
→ Pomnik Moniuszki

Następne hasło
→ Pomnik Orląt Lwowskich

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł