Pociąg ewakuacyjny

Udostępnij

Pociąg ewakuacyjny, wyruszył z Częstochowy do Kowla o 16.00 31 VIII 1939 z bocznicy kolejowej (odnoga kolei herbskiej) za → Domem Księcia. W pociągu (którego skład liczył 50 wagonów, przeważnie osobowych, także krytych towarowych) znajdowały się rodziny, żony i dzieci oficerów i podoficerów garnizonu wojskowego w Częstochowie. Współorganizatorkami były kobiety z organizacji → Rodzina Wojskowa. Pociąg po drodze był kilkukrotnie ostrzeliwany przez niemieckie samoloty. Do Kowla na kresach wschodnich dotarł po czterech dniach, jego pasażerami zaopiekowali się członkowie i członkinie Komitetu Opieki nad Rodzinami Wojskowymi i miejscowi harcerze. Wagony pociągu ewakuacyjnego zostały skierowane na bocznice, były wykorzystywane jako baraki mieszkalne dla części osób, które przyjechały. Po wkroczeniu wojsk sowieckich (17 IX 1939) ewakuowani z Częstochowy znaleźli się w trudnych warunkach. Wielu z nich dopiero po kilku miesiącach i ogromnych trudach powróciło do Częstochowy.

Włodzimierz Radlak, Pociąg ewakuacyjny, Częstochowa [b.r.w.], s. 9, 10, 11; – informacje Stefana Pabjańczyka z Częstochowy.

Autor: → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł