Pływalnia przy ul. Sobieskiego 5

Udostępnij

Pływalnia przy ul. Sobieskiego 5, budowę obiektu rozpoczęto przed II wojną światową i ukończono w czasie jej trwania, pod niemiecką okupacją. Po zakończeniu wojny odkrytą pływalnię Miejskiego Ośrodka Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego otwarto 20 V 1945. Następnie obiekt przeszedł pod zarząd Wojska Polskiego, jednak korzystać mogli z niego także cywile. W 1964 wojsko przekazało pływalnię Towarzystwu Krzewienia Kultury Fizycznej → „Ognisko”. W 1969 dokonano przebudowy pływalni, wykonano basen do skoków z trampoliny. W kolejnych latach rozebrano stare drewniane zabudowania mieszczące sekretariat oraz kabiny, by zrobić miejsce na nowy, murowany budynek. 30 I 1979 sezonowa pływalnia została przekazana → Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji; działała przez trzy miesiące w okresie letnim (w czerwcu, lipcu i sierpniu). Lato 2010 było ostatnim sezonem funkcjonowania pływalni – została zamknięta i zlikwidowana ze względu na zły stan techniczny.

„Gazeta Wyborcza Częstochowa” 2018 (20 IV), s. 6; „Głos Narodu” 1945, nr 83, s. 3; „Życie Częstochowy” 1960, nr 137, s. 6, 1969, nr 162, s. 6; – Tomasz Cybulski, Pływanie i ratownictwo wodne w Częstochowie 19892004, s. 25, 26 (praca licencjacka w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego).

Autor: → Paweł Michalski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł