Muzeum Wyobraźni Tomasza Sętowskiego

Udostępnij

Muzeum Wyobraźni Tomasza Sętowskiego jest autorską galerią sztuki znanego artysty. Utworzone zostało w 2000 z inicjatywy Wojciecha Bajdy, przedsiębiorcy budowlanego i kolekcjonera sztuki współczesnej. W dwupoziomowym budynku przy ulicy Oławskiej 2 w Częstochowie, znajdują się galeria z pracami artysty, tworzącego w nurcie realizmu magicznego, oraz pracownia. W części galeryjnej na parterze można obejrzeć obrazy, grafiki, rzeźby oraz instalacje artystyczne Tomasza Sętowskiego. Na piętrze urządzona została pracownia; jest to miejsce, w którym artysta tworzy swoje dzieła, lecz także relaksuje się i spotyka ze znajomymi. W Muzeum Wyobraźni prowadzona jest działalność edukacyjna; pod okiem Sętowskiego odbywają się warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży. Tu również mają miejsce wydarzenia o charakterze kulturalnym: koncerty muzyczne, promocje książek, wystawy fotografii i sztuki dawnej (tu pokazano m.in. miedzioryty Daniela Chodowieckiego), wystawy tematyczne np. w 2014 Sztuka i czas, na której obok obrazów Sętowskiego znalazły się zegary z kolekcji Mieczysława Wyględowskiego. Odbywają się też podsumowania konkursów i plebiscytów (w 2006 wręczano nagrody laureatom plebiscytu „Gazety Wyborczej” Najlepsi w kulturze). Muzeum odwiedzają indywidualnie i grupowo miłośnicy sztuki Tomasza Sętowskiego, m.in. młodzież ze szkół plastycznych z Polski i innych krajów europejskich.

Materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Juliusz Sętowski

Następne hasło
→ Muzeum zabawek

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł