Muzeum Przemysłu Ludowego

Udostępnij

Muzeum Przemysłu Ludowego, utworzone przez Towarzystwo Popierania Przemysłu Ludowego w Królestwie Polskim jako pawilon przemysłu ludowego w związku z → Wystawą Przemysłu i Rolnictwa w 1909. Usytuowane w parku podjasnogórskim (od 1916 → Park Staszica) w budynku zaprojektowanym w stylu dawnego spichlerza polskiego przez architekta Konstantego Jakimowicza. W Muzeum pokazywano warsztaty i narzędzia twórców ludowych (przyrządy do obróbki lnu, krosna tkackie do tkanin lnianych i wełnianych), warsztaty koszykarskie i zabawkarskie, stolarskie (wyrób łyżek i drewnianych trepów) oraz garncarskie. Podczas Wystawy Przemysłu i Rolnictwa zwiedzający mogli oglądać proces tworzenia przedmiotów w poszczególnych działach. Po Wystawie w budynku funkcjonowało Muzeum Przemysłu Ludowego; można było w nim zakupić wyroby przemysłu ludowego. Otwarte było przez dwa miesiące w roku (w sierpniu i wrześniu), podczas największego natężenia ruchu pielgrzymkowego. W 1922 Muzeum przekształcono w → Szkołę Przemysłu Ludowego.

Stanisław Nowak, Z moich wspomnień, cz. II, Częstochowa 1902–1914, Częstochowa 1933, s. 144, 147, 148, 149, 150, 177; – Przewodnik po Częstochowie i po Jasnej Górze, Częstochowa 1912, s. 10; – Handlowiec. Kalendarz dla spraw handlu i przemysłu m. Częstochowy na 1914 r., [Częstochowa 1914?], s. 294, 295.

Autor: → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł