Muzeum zabawek

Udostępnij

Muzeum zabawek, funkcjonowało w 1972–80 przy → Częstochowskiej Fabryce Zabawek (przy ul. Krótkiej 16). Było pierwszym tego typu muzeum w Polsce; kolekcja obejmowała eksponaty od czasów najdawniejszych po współczesność. Na ekspozycji znajdowały się także wyroby fabryki częstochowskiej; do najbardziej znanych należały modele samochodów ciężarowych (m.in. marki Star), opatrzonych częstochowską rejestracją CZZ 5050Y, osobowych (Fiat 125, Fiat 126, Polonez). Sterowany elektrycznie model Fiata 125, wzorowany na modelu 1300, z częstochowską rejestracją SF 4046, zdobył w 1971 srebrny medal Krajowych Targach Poznańskich. Decyzją Ministerstwa Kultury i Sztuki muzeum zostało zlikwidowane w 1980, a eksponaty zostały przeniesione do Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach (dziś: Muzeum Zabawek i Zabawy). Można tam obejrzeć kolorową karuzelę łańcuchową, plastikowe i blaszane kolekcje samochodów z częstochowskimi rejestracjami, w tym unikatowy model Nysy 522, który nie został wdrożony do produkcji.

Janusz Pawlikowski, Kalendarium częstochowskie czyli wybór dat z historii miasta i jego mieszkańców od roku 1220, Częstochowa 2001, s. 59; – materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Andrzej Kuśnierczyk

Następne hasło
→ Mykwy

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł