Mularz Edmund

Udostępnij

Mularz Edmund (1928–2000), fotografik, prezes Częstochowskiego Towarzystwa Fotograficznego, organizator wystaw fotograficznych. Ur. 15 IX 1928.

Ukończył Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Katowicach i Wyższe Studia Administracji Przemysłowej w Łodzi. Pracował w zakładach „Wigolen”, później w Częstochowskich Zakładach Przemysłu Lniarskiego „Warta”. Od 1952 interesował się fotografią. W 1976–87 był fotoreporterem „Życia Częstochowy”, współpracował też w 1970–89 z → Filharmonią Częstochowską. Prowadził zajęcia z fotografii w → Domu Kultury Zakładów Przemysłu Lniarskiego „Warta”. W II połowie lat 90. współpracował z Pracownią Fotografii Instytutu Plastyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza) w Częstochowie. Od 1975 członek → Częstochowskiego Towarzystwa Fotograficznego (CzTF), a w 1978–95 jego prezes i wiceprezes. Organizator, autor i współautor kilkudziesięciu wystaw m.in. cyklu prezentacji Częstochowa wczoraj i dziś. Urządzał konkursy fotograficzne: „Fotografia miesiąca” i „Triennale fotografii faktu”. W 1980 z jego inicjatywy powstała Galeria Fotografii CzTF przy ul. Krakowskiej. Dokumentował życie codzienne miasta, gromadził też fotografie dawnej Częstochowy. Był nauczycielem dla wielu młodych fotografów. Przez pewien czas prowadził komis sprzętu fotograficznego. Posiadał dużą kolekcję książek dotyczących fotografii, a także bogate archiwum fotograficzne. Zm. 20 VII 2000 w Katowicach, pochowany został na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie, w sektorze 21, rząd 4a, grób nr 16.

Cmentarz św. Rocha w Częstochowie. Przewodnik biograficzny, pod red, J. Sętowskiego, Częstochowa 2012, s. 156; Bogdan Snoch, Mała encyklopedia Częstochowy, Częstochowa 2002, s. 115; – „Gazeta w Częstochowie” (dodatek do „Gazety Wyborczej”) 2000 (22–23 VII), s. 6 (Jacek Noszczyk), 2001 (17–18 XI), s. 6 (Agnieszka Rakowska-Barciuk).

Autor: → Juliusz Sętowski

Zobacz inne hasła z kategorii: → Osoby

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł