Kursy samokształcenia

Udostępnij

Kursy samokształcenia, organizowane i prowadzone w 1915–17 przez → Towarzystwo Opieki Szkolnej w Częstochowie. Skierowane były do środowiska miejscowej inteligencji, miały charakter ogólnokształcący. Celem kursów było „zaznajomienie ogółu z nowszymi zdobyczami naukowymi”. Zajęcia prowadzono w trzech działach: humanistycznym, przyrodniczym i technicznym. Wykładowcami byli m.in. nauczyciele (→ Józef Dziuba, → Ludwik Pomian-Biesiekierski, → Jan Prüffer, → Wacław Płodowski, → Jan Wróblewski, Eugeniusz Zagrodzki), lekarze (→ Władysław Biegański, → Kazimierz Okuszko, Wacław Kon, farmaceuci (→ Zygmunt Monikowski, → Franciszek Nowak), artyści i architekci (→ Leon Mońkowski, → Marian Zarembski), księża (→ Bonawentura Mettler, Bolesław Szymanowski). Wśród prowadzących znajdowały się dwie kobiety: → Mieczysława Biegańska i Róża Szumacher. Zajęcia odbywały się w → budynku Towarzystwa Dobroczynności dla Chrześcijan przy ul. → Staszica 5. W 1915, w pierwszym cyklu zajęć, brało udział 1306 osób (658 kobiet i 648 mężczyzn); w kolejnych cyklach (1915/16 i 1916/17) frekwencja była niższa. Zarząd Kursów stanowili: W. Płodowski, → Ludwik Mężnicki, J. Prüffer, Maria Mężnicka, Norbert Kon, E. Zgrodzki.

Materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł