Kossak-Szczucka-Szatkowska w Częstochowie
Kossak-Szczucka-Szatkowska w Częstochowie, po upadku powstania warszawskiego w 1944 Zofia Kossak krótko przebywała w Krakowie, po czym przeniosła się (wraz córką Anną Szatkowską) do Częstochowy, gdzie spędziła zimę 1944/1945; mieszkała (pod przybranym nazwiskiem – Sikorska) u Filomeny i → Edwarda Usakiewiczów przy ul. Berka Joselewicza, później na probostwie parafii św. Barbary, a przed wyjazdem z miasta w wynajmowanym pokoju w pobliżu probostwa. Pracowała w katolickim tygodniku → „Niedziela” i jednocześnie pisała wspomnieniową książkę o pobycie w Oświęcimiu, znaną pod tytułem Z otchłani. Pierwodruk wspomnień ukazywał się w odcinkach w „Niedzieli” (pierwszy odcinek w nr. 3 w 1945), nosiły tytuł Lagier. (Wspomnienia więźniarki). Wersja książkowa ukazała się w 1946 w → drukarni i księgarni → Władysława Nagłowskiego. W 1945 pisarka wyjechała do Anglii, do kraju wróciła w 1957. Imieniem Zofii Kossak-Szczuckiej został nazwany w Częstochowie (w 2008) pasaż pomiędzy Aleją NMP a ul. Racławicką (przy IV LO im. H. Sienkiewicza).
Współcześni pisarze polscy i badacze literatury, t. 4, Warszawa 1996, s. 274–279; – Jadwiga Mrożek-Myszkowska, Częstochowa w życiu i twórczości Zofii Kossak, [w:] Literatura i kultura. Częstochowa w literaturze i kulturze, pod red. E. Hurnikowej, Elżbiety Wróbel, Anny Wypych-Gawrońskiej, Częstochowa 2009, s. 90, 92, 94; Janusz Pawlikowski, Ulica Zofii Kossak–Szczuckiej, „Życie Częstochowskie”, 2008, 8–10 VIII, s. 5.
Autor: → Andrzej Kuśnierczyk
Poprzednie hasło
→ Koss Tadeusz Marian
Następne hasło
→ Kostrzewska Maria
Ostatnio dodane
Miejski Uniwersytet Powszechny
instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::
Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny
w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::
Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba
wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::
Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka
Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::