Kohn (Kon) Wilhelm Wolf

Udostępnij

Kohn (Kon) Wilhelm Wolf (1835–1912), drukarz i litograf, współwłaściciel drukarni. Ur. 12 XII 1835 w Wieluniu, był synem Lewka, kupca, i Gitli z Jankielów.

Od dziecka przejawiał talent do rysunku. Po ukończeniu szkoły pijarów został wysłany przez naczelnika powiatu wieluńskiego Fryderyka Goleńskiego (który poznał się na jego talencie artystycznym) za granicę, gdzie miał doskonalić się w rysunku i uczyć techniki sztuki litograficznej. Po powrocie do kraju kontynuował naukę w Warszawie. W 1860 uruchomił w Wieluniu zakład litograficzny, a w 1863 drukarnię. Około 1869 przeniósł się do Częstochowy, gdzie dokonał zakupu maszyn po zamkniętej przez władze rosyjskie drukarni jasnogórskiej. W 1879? otrzymał od władz pozwolenie na prowadzenie drukarni i w tr. (lub w 1881) po połączeniu się z zakładem litograficznym Oderfelda powstały przy ul. Teatralnej (Wolności) Drukarnia, Zakład Litograficzny i Fabryka Kolorowego Papieru W. Kon i Bracia Oderfeld (było to największe przedsiębiorstwo poligraficzne w Częstochowie). Na Wystawie Przemysłu i Rolnictwa w 1909 w Częstochowie drukarnia Kona i Oderfeldów otrzymała złoty medal (za całokształt działalności artystyczno-litograficznej i wyrób papierów kolorowych). Kohn mieszkał przy II Alei 41. Zm. 8 II 1912 w Częstochowie, pochowany został na miejscowym cmentarzu żydowskim (grób 1029 II).

Kohn był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Rozalia Róża z Litauerów (ok. 1842–16 VIII 1872 Częstochowa). W małżeństwie z nią miał syna Jakuba. Po śmierci Rozalii ożenił się prawdopodobnie z jej siostrą, Salomeą z Litauerów (ok. 1850 – 3 VII 1936); mieli dwóch synów Henryka (22 IX 1874–) i Ludwika (2 II 1880–) oraz córki, jedną z nich była Władysława (23 XII 1889–).

„Gazeta Częstochowska” 1909, nr 29, s. 2; „Goniec Częstochowski” 1912, nr 39, s. 2 (wspomnienie), s. 3 (nekrolog); – Archiwum Państwowe w Częstochowie, Magistrat Częstochowy 3619; – Materiały (m.in. odpis z inskrypcji nagrobnej oraz odpis aktu zgonu żony, Rozalii) w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Juliusz Sętowski , → Wiesław Paszkowski

Zobacz inne hasła z kategorii: → Osoby

Poprzednie hasło
→ Kohn (Kon) Edward Ejzyk

Następne hasło
→ Kohn Gustaw

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł