Kino „Relax”

Udostępnij

Kino „Relax”, nazwę wybrali w plebiscycie czytelnicy „Życia Częstochowy”, wznoszono je przy → alei Pokoju przez dziesięć lat, uruchomione zostało 22 VII 1967. Widownia mogła pomieścić 500 widzów. Projektowane jako kino dzielnicowe, w krótkim czasie stało się placówką oddziałującą na całe miasto. Tylko w pierwszym roku funkcjonowania kino odwiedziły 224 tys. widzów. Prowadzono działalność studyjną, od 1968 organizowano dni studyjne, przy kinie działał Ośrodek Kultury Filmowej (kierował nim Tadeusz Piersiak), odbywały się spotkania działaczy ruchu studyjnego z całego kraju. Organizowano też spotkania ze znanymi aktorami polskimi, konkursy – plebiscyty dla widzów, konkursy plastyczne dla dzieci i młodzieży na plakat filmowy. Projekcjom filmowym towarzyszyły czasem występy muzyczne (np. w 1979 przed filmem Bitwa o Midway wystąpiła piosenkarka Jana Kocianowa). W sali kina odbywały się koncerty, m.in. grup rockowych. Wprowadzano nowinki techniczne, np. w 1979 zamontowano aparaturę potęgującą efekty wywołujące grozę. W opinii społecznej kino to konkurowało z kinem „Wolność” o miano najlepszego w mieście. Pierwszym i długoletnim dyrektorem kina był Zygmunt Chmielarz. W początkach lat 90. liczba widzów drastycznie spadała, odwoływano seanse. W 2000 kino odwiedziło zaledwie 5 tys. osób. W lutym 2001 zostało zamknięte, przez jakiś czas w budynku działały zakłady usługowe, później uruchomiono tam dyskont spożywczy.

Raków. Vademecum dzielnicy Częstochowy, Częstochowa 2019, s. 16–17.

Autor: → Juliusz Sętowski

Poprzednie hasło
→ Kino „Hutnik”

Następne hasło
→ Kinoteatr „Corso”

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł