Kinoteatr „Corso”
Kinoteatr „Corso”, sala kinoteatru została otwarta 20 VI 1914. Mieściła się na I piętrze budynku przy II → Alei 27. Znajdowało się w niej blisko 500 miejsc (na parterze, w lożach i na galerii). Początkowo (czerwiec–lipiec 1914) wyświetlano tu filmy. Dodatkiem do projekcji kinematograficznych były występy na scenie zespołu artystycznego pod kierunkiem B. Mareckiego. Od sierpnia do października 1914 kinoteatr był nieczynny. Wybuch wojny w sierpniu 1914 zatrzymał w Częstochowie wielu aktorów, dla których sala „Corso” stała się prawdziwą przystanią. Zorganizowani w zespół aktorski, najpierw pod dyrekcją Antoniego Millera, a potem Władysława Glogera, występowali tu z przedstawieniami dramatów, oper i operetek. A. Miller kierował zespołem operetkowo-dramatycznym w „Corso” od października 1914 do czerwca 1915; w tym okresie na scenie teatrzyku „Corso” wystawiono dwie opery, 39 operetek, 28 sztuk teatralnych i dano łącznie ponad 150 przedstawień. Starano się przybliżyć miejscowej publiczności także ambitniejszy repertuar, m.in. zaprezentowano Zbójców F. Schillera i Wesele S. Wyspiańskiego. W październiku 1915 dyrekcję teatrzykiem „Corso” objął W. Gloger. W okresie sześciu miesięcy wystawił on ze swym zespołem kilkanaście jednoaktówek (w formie dodatków do filmów) i 34 pełnospektaklowe sztuki dramatyczne, m.in.: Kordiana J. Słowackiego, Gwałtu co się dzieje A. Fredry, Żołnierza królowej Madagaskaru S. Dobrzańskiego. Ostatni występ zespołu aktorskiego W. Glogera na scenie „Corso” odbył się 25 IV 1916; przedstawieniem sztuki W. Perzyńskiego Aszantka zamknięta została blisko dwuletnia działalność teatrzyku. „Corso” miało głównie charakter sceny teatralnej, rzadko wyświetlano tu filmy. Wielokrotnie, podobnie jak w → kinoteatrze „Paryskim” i → kinoteatrze „Odeon”, dochody z przedstawień i projekcji filmów przeznaczono na cele charytatywne.
Materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.
Autor: → Paweł Michalski
Poprzednie hasło
→ Kino „Relax”
Następne hasło
→ Klub „Studnia”
Ostatnio dodane
Miejski Uniwersytet Powszechny
instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::
Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny
w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::
Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba
wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::
Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka
Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::