Kino „Hutnik”

Udostępnij

Kino „Hutnik”, uruchomione w 1955 przy ul. Rejtana jako Kino Związkowe „Hutnik”. Filmy wyświetlano pięć razy w tygodniu na dwóch seansach. W każdą niedzielę (podczas tzw. poranków) odbywała się projekcja bajek i filmów popularnonaukowych dla dzieci. Salę wykorzystywano także do organizacji imprez rozrywkowych i akademii; 25 III 1958 odbył się tam koncert Częstochowskiej Orkiestry Symfonicznej, zaś 17 V 1959 wystąpił zespół Teatru im. A. Mickiewicza. Na początku lat 60. przeprowadzono kapitalny remont obiektu: zbudowano kabiny projekcyjne, zakupiono dwa aparaty projekcyjne, wyposażono salę w siedzenia z uchylnymi siedziskami. Zmodernizowano także ekran (powiększono go do rozmiarów pozwalających wyświetlać filmy panoramiczne) oraz oświetlenie i nagłośnienie. Mimo niedogodnego usytuowania kina (na peryferiach miasta) seanse cieszyły się dużą frekwencją. W 1970 podsumowano piętnastolecie działalności placówki: od 1955 wyświetlono 1 335 długometrażowych filmów fabularnych oraz 735 bajek. Filmy obejrzało ponad półtora miliona widzów. Około 1980 kino przeniesiono do budynku przylegającego do → Pałacu Hantkego (przy → ul. Łukasińskiego 68), działało do 1993.

Raków. Vademecum dzielnicy Częstochowy, Częstochowa 2019, s. 15–16.

Autor: → Juliusz Sętowski

Poprzednie hasło
→ Kinematograf szkolny

Następne hasło
→ Kino „Relax”

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł