Jesziwa

Udostępnij

Jesziwa, wyższa szkoła talmudyczna dla chłopców, którzy ukończyli cheder lub Talmud Torę. Pierwszą jesziwę założył ok. 1830 i prowadził → Jonas Landau (1797?–1871), były rabin szczekociński. Mieściła się w jego mieszkaniu przy ul. Nadrzecznej 12. Wszystkie wydatki Landau pokrywał sam. Chasydzi unikali jego jesziwy, gdyż uważali ją za zbyt „postępową” i dążyli do jej zniszczenia. Rabin wysłał także swoje dzieci na studia we Wrocławiu, co wywołało zgorszenie kręgów zachowawczych, ale bogaty rabin, cieszący się na dodatek uznaniem władz, nie musiał się liczyć z chasydami. Ci mścili się na uczniach jesziwy, odmawiając im zwyczajowego wsparcia w formie posiłków i nie pozwalając im modlić się w sztiblach (chasydzkich domach modłów). Szczególnie prześladowali najmłodszego z uczniów, Szmula Gradona, późniejszego mełameda. Jesziwa istniała zapewne do śmierci właściciela w 1871.

„Częstochower Cajtung” 1934, nr 45, s. 4.

Autor: → Wiesław Paszkowski

Poprzednie hasło
→ Jełowicki Stanisław

Następne hasło
→ Jędrusik Henryk

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł