Filutek. Klub Studencki „Filutek”

Udostępnij

Filutek. Klub Studencki „Filutek”, powołany przy Politechnice Częstochowskiej w styczniu 1959. Lokal Klubu usytuowano na parterze Domu Studenckiego nr 2. Nazwa została wzięta od postaci profesora Filutka rysowanej dla „Przekroju” przez Zbigniewa Lengrena (Lengren odwiedził Klub w 1973). W „Filutku” funkcjonowały m.in. Studencki Teatr „Szkodagadać”, Studencka Agencja Fotograficzna (SAF), Agencja Foniczna KS „Filutek”, zespół muzyczny → „Filuty”, Grupa Twórcza P. 33 (prowadziła audycje radiowe w Akademickim Centrum Radiowym → „Pryzmaty”, FonoRamy, dyskoteki, kabarety, organizacja i prowadzenie różnych imprez kulturalnych, współorganizowanie → Wiosny Studentów Częstochowy), kabaret muzyczny → „Adios Muchachos”, różne sekcje kulturalne. Za swoją działalność „Filutek” otrzymał ogólnopolską nagrodę „Czerwonej Róży”. Klubem kierowali Andrzej Żelazny, Andrzej Bińkowski, Tadeusz Milik.

Aleksander Gąsiorski, Politechnika Częstochowska 1949–1999. Od Szkoły Inżynierskiej w Częstochowie do Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa 1999, s. 354; Janusz Pawlikowski, Kalendarium częstochowskie czyli wybór dat z historii miasta i jego mieszkańców od roku 1220, Częstochowa 2001, s. 23.

Autor: → Juliusz Sętowski

Poprzednie hasło
→ Filipowicz Dawid

Następne hasło
→ Fiszer Teofil

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł