„Falowiec”

Udostępnij

Falowiec”, najdłuższy budynek mieszkalno-usługowy w Częstochowie przy al. Zawadzkiego (obecnie al. Armii Krajowej 12/30) zaprojektowany (wraz z pawilonem → „Delicje”) przez architekta Mariana Kruszyńskiego, zrealizowany w 1975. Budynki zwane falowcami były architektoniczno-budowlanym eksperymentem PRL-u lat 70., w dynamicznie rozwijającej się Częstochowie skorzystano z doświadczeń Gdańska (w dzielnicy Przymorze powstał jeden z najdłuższych budynków w Europie) oraz Katowic (tzw. superjednostka). Opinie mieszkańców o tego typu budownictwie są rozbieżne: jedni nazywają je betonowymi molochami i reliktami PRL-u, inni (zazwyczaj ich byli mieszkańcy) wspominają je z sentymentem. Niskie standardy mieszkań w tego typu budownictwie wynikały z technologii oraz z wprowadzonym wskaźnikiem jednostkowym kosztów budowy 1m².

Materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Andrzej Kuśnierczyk

Poprzednie hasło
→ Ewangelicy

Następne hasło
→ „Filuty”

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł