„Filuty”

Udostępnij

Filuty”, zespół muzyczny założony w 1962 w Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza jako „Weseli Rudzielcy”; pierwszy skład tworzyli: Marian Gorzecki, Andrzej Nowicki, Andrzej Sznicer, Marek Więcławski. Członkowie zespołu po rozpoczęciu studiów na Politechnice Częstochowskiej (na Wydziale Budowy Maszyn) związali się z Klubem Studenckim → „Filutek”; występowali początkowo jako zespół „Filutek”, a od listopada 1965 pod nazwą „Filuty”. Od ok. 1967 do grupy dołączył Jerzy Królica, a w 1969 Marek Urbański. Autorem tekstów piosenek był Wojciech Niwiński, aparaturą muzyczną opiekował się Wiesław Macoch. Zespół w 1967 występował w programie Bawcie się z nami Telewizji Katowice, nagrał też kilka utworów dla katowickiej rozgłośni Polskiego Radia. W tym okresie grupa związana była z klubem Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Jedność” w Częstochowie. Do największych sukcesów zespołu należało: zajęcie I miejsca w konkursie dla piosenkarzy amatorów Dzień dobry piosenko (eliminacje odbywały się na stadionie RKS „Skra” w Częstochowie), także I miejsca (razem z grupą „Troudom” z Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Bydgoszczy) na V Festiwalu Młodzieżowych Zespołów Muzycznych Politechnik w Częstochowie (1976). Grupa otrzymywała też nagrody w 1966–70 na festiwalach muzyki młodzieżowej w Częstochowie i Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki, Poezji i Prozy w Warszawie. Występowała w imprezach cyklicznych, m.in. w początkach lat 70. w Rewii Przebojów w → Domu Kultury „Stradom” i w przeglądach zespołów muzycznych.

Aleksander Gąsiorski, Politechnika Częstochowska 1949–1999. Od Szkoły Inżynierskiej w Częstochowie do Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa 1999, s. 307; – materiały (odpisy z artykułów i informacje z prasy częstochowskiej) w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł