Drac (Dratz) Franciszek Wilhelm

Udostępnij

Drac (Dratz) Franciszek Wilhelm (1786–1847) naczelnik Urzędu Pocztowego w Częstochowie. Pracę rozpoczął w 1800 jako aplikant w Pocztamcie Warszawskim, od 1803 był pisarzem prusko-królewskiego urzędu pocztowego w Warszawie, od 1807 sekretarzem urzędu nadwornego w Warszawie, w 1810–47 naczelnikiem Urzędu Pocztowego i Pogranicznego w Częstochowie. W 1835 wymieniony jako „wielmożny” w opisie władz miasta – w związku z poświęceniem kamienia węgielnego pod budowę miejscowego szpitala (→ Szpital Najświętszej Maryi Panny). Jego następcą w 1847 został Maksymilian Dymecki.

Franciszek Sobalski, Szkice i materiały z dziejów Częstochowy, „Ziemia Częstochowska” 1961, t. IV, s. 113; Tomasz Suma, Urzędnicy pocztowi w Królestwie Polskim. Słownik biograficzny, Warszawa 2005, s. 93.

Autor: → Andrzej Kuśnierczyk

Poprzednie hasło
→ Doraźna pomoc

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł