Ryneczek Wały Dwernickiego

Udostępnij

Ryneczek Wały Dwernickiego, targowisko przy ul. Wały Dwernickiego w Częstochowie. Na przełomie 1961 i 1962 grupa rzemieślników pod przewodnictwem Władysława Koja (specjalisty od szycia czapek) wydzierżawiła działkę na tyłach kamienicy w → Alejach 16. Handel prowadzono tam wówczas bezpośrednio z wózków i koszyków oraz ze stołów. Pod koniec lat 70. na Ryneczku postawiono drewniane kioski handlowe. Nawierzchnię ulicy utwardzono tzw. trylinką. W latach 80. na Ryneczku pojawili się sprzedawcy warzyw, śmietany i drobiu oraz przedstawiciele innych branż. Około 1984–85 na Wałach Dwernickiego na odcinku od ul. Lelewela do Alei zlikwidowano ruch kołowy. W 1993 zostało utworzone Stowarzyszenie Kupców Targowiska „Wały Dwernickiego” w Częstochowie. W latach 90. na zapleczu starych pawilonów powstało Biznes Centrum skupiające pawilony sklepowe i rzemieślnicze (po 2000 obecnie większość z nich ma charakter gastronomiczny). Jesienią 2009 rozpoczęły się prace modernizacyjne Ryneczku – postawiono nowe pawilony, których wygląd został ujednolicony oraz wybudowano kładkę łączącą Wały Dwernickiego z ul. Wilsona. Teren targowiska został niemal w całości przykryty dachem ze sztucznego szkła. Ustawiono nowe toalety i śmietniki, a podłoże wybrukowano kostką. Odnowiony Ryneczek został wzbogacony o nagłośnienie i monitoring. Ryneczek administrowany jest przez Stowarzyszenie Kupców Targowych „Wały Dwernickiego”. Teren całkowity targowiska wynosi ponad 4 650,00 m². Powierzchnia kiosków po modernizacji wynosi od 12,54 do 20,88 m². Powierzchnia handlowa wszystkich wybudowanych kiosków stanowi prawie 1 300 m². Łącznie z istniejącymi pawilonami murowanymi powierzchnia handlowa podlegająca wynajęciu przekracza 1 800 m² (prawie dwukrotnie więcej w porównaniu ze stanem sprzed przebudowy).

„Gazeta Wyborcza Częstochowa” 2010 (28 V), s. 4; – materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Paweł Michalski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł