Przedsiębiorstwo Budowlane Allert i Buhle

Udostępnij

Przedsiębiorstwo Budowlane Allert i Buhle, założone w 1904, prowadzone przez inż. architekta → Augusta Allerta i → Ludwika Buhlego. Zajmowało się sporządzaniem projektów, kosztorysów, wykonywało budowy domów, szpitali, hal fabrycznych. Specjalizowało się w stawianiu kominów fabrycznych, wielkich pieców, pieców martenowskich. Siedziba firmy znajdowała się początkowo przy III Alei 53, później przy ul. Wilsona 8. W 1908 w Łodzi została uruchomiona filia przedsiębiorstwa. Firma realizowała budowle w Sosnowcu, Czeladzi, Będzinie, Zawierciu, Myszkowie, Pabianicach. W Częstochowie wykonała m.in. pawilon fabryki włókienniczej „La Czenstochovienne”, → Szpital Towarzystwa Dobroczynności dla Żydów (1908–13), → kościół ewangelicko-augsburski (1912–13), kamienicę Szymona Landaua przy I Alei 11 (1912). Od końca lat 20. po wyjeździe z Częstochowy A. Allerta, przedsiębiorstwo prowadził tylko L. Buhle. Funkcjonowało do 1945.

Juliusz Sętowski, Cmentarz ewangelicko-augsburski w Częstochowie. Przewodnik biograficzny, Częstochowa 2006, s. 20, 88; „Tygodnik Ilustrowany” 1912, nr 46, s. 975.

Autor: → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł