Przedsiębiorstwo Budowlane „Topór”

Udostępnij

Przedsiębiorstwo Budowlane „Topór”, powstało w 1898, założone przez → Piotra Chochoła i → Feliksa Eberta. W 1902 przekształciło się w spółkę, do której weszli inż. → Władysław Kozłowski i A. Sławeta. Jego siedziba znajdowała się przy ul. Krakowskiej 40. Firma wykonała budowę Kolei Herby–Częstochowa, wzniosła także szereg budowli na terenie Królestwa Polskiego (np. budynki fabryki chemicznej w Strzemieszycach czy kopalni węgla w Niemcach (obecnie Ostrowy Górnicze – dzielnica Sosnowca), a także Cesarstwa Rosyjskiego (m.in. pawilony wystawowe w Odessie). W Częstochowie obok kamienic do najważniejszych realizacji należały: gmachy – oddziału częstochowskiego → Banku Handlowego w Warszawie przy ul. Dojazd (Piłsudskiego), Banku Państwa przy II Alei (później Bank Śląski), w 1910–11 zabudowań Straży Ogniowej Ochotniczej przy ul. Mikołajewskiej (Strażackiej).

Gubernia piotrkowska. Częstochowa, red. K. Krzyżanowski, Warszawa [1911?], s. 130; – Ilustrowany przewodnik po Częstochowie, Warszawa 1909, s. 76; Rocznik częstochowski. Kalendarz na rok 1903 wydany na korzyść Towarzystwa Dobroczynności dla Chrześcijan w Częstochowie, Częstochowa 1903, s. XIII (reklama); – „Tygodnik Ilustrowany” 1912, nr 46, s. 973.

Autor: → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł