Pomnik Wyszyńskiego

Udostępnij

Pomnik Wyszyńskiego, ustawiony pod klasztorem jasnogórskim w 1997. Figura Wyszyńskiego autorstwa Jana Kucza została odlana w zakładzie Stefana Kowalówki w Węgrzycach koło Krakowa. Postać klęczącego prymasa, licząca 3,5 m (i ważąca 6t) znajduje się na 50 cm cokole z granitu szwedzkiego; umieszczono na nim tekst: „W hołdzie Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu Stanisława z Grodzkich i Czesław Sawko USA”. Pomnik odsłonięto 26 VIII 1997 w obecności członków Episkopatu Polski. W listopadzie 2016 figurę zdemontowano i po konserwacji w pracowni Marka Żebrowskiego w Bielsku-Białej, w kwietniu 2017 umieszczono bliżej ul. 7 Kamienic. Przeniesienie pomnika związane było z umożliwieniem pielgrzymom przybywającym na Jasną Górę oglądanie twarzy prymasa, a nie jego pleców.

Prymas przesunięty, „Gazeta Wyborcza Częstochowa” 2017 (7 IV), s. 3; – Mariusz Rutkowski, Pomniki i obeliski w Częstochowie, Częstochowa 2001, s. 44 (maszynopis w zbiorach Archiwum Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana długosza w Częstochowie).

Autor: → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł