Jędrzejczyk Franciszek

Udostępnij

Jędrzejczyk Franciszek (1871–1938), malarz. Ur. 2 X 1871 w Ciężkowicach k. Noworadomska (Radomsko), był bratem Augustyna, malarza, paulina.

Jędrzejczyk około 1886 przybył do Częstochowy, gdzie uczył się malarstwa. Na przełomie XIX i XX w. posiadał pracownię przy ul. Kamienic (7 Kamienic); malował obrazy do ołtarzy, do stacji Męki Pańskiej i feretronów. Malował liczne kopie obrazów religijnych dla kościołów i kaplic oraz dla pielgrzymów. Najczęściej były to obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej zwykle na deskach, niekiedy cyprysowych, z malowanymi twarzami i rzeźbionymi sukienkami, złoconymi i wysadzanymi sztucznymi kamieniami (za jeden z takich obrazów otrzymał srebrny medal na Powszechnej Wystawie Krajowej w 1929). Dostarczał je do kościołów, m.in. św. Floriana w Warszawie, św. Jakuba w Częstochowie, św. Stanisława w Białej Górnej k. Częstochowy i kaplicy zamkowej w Pieskowej Skale. Wielokrotnie powtarzał przedstawienie Chrystusa w cierniowej koronie, ponadto malował Św. Annę uczącą czytać Maryję (1902?) dla kościoła w Blachowni k. Częstochowy, Św. Rodzinę (1933) dla → kościoła pw. św. Józefa w Częstochowie, Św. Agnieszkę dla kościoła w Złotym Potoku, Serca Pana Jezusa dla kościoła w Janowie, Wieczerzę Pańską (ok. 1930). W posiadaniu rodziny w Częstochowie obrazy: Dom rodzinny (1883), Żniwiarze (1921), Portret hetmana Czarnieckiego, Ślepiec. Po 1918 Jędrzejczyk prowadził w Częstochowie sklep z dewocjonaliami. Zm. 25 VI 1938 w Częstochowie, pochowany został na cmentarzu św. Rocha, w sektorze 23, rząd B, grób nr 4.

W małżeństwie z Teodozją Barańską (ok. 1875–1959) miał córki i synów (wśród nich Edwarda).

Cmentarz św. Rocha w Częstochowie. Przewodnik biograficzny, pod red, J. Sętowskiego, Częstochowa 2012, s. 95; Aleksander Jaśkiewicz, Słownik artystów polskich i obcych w Polsce działających. Malarze, rzeźbiarze, graficy, t. I–VII, Wrocław 1979, t. 3, s. 293; – „Goniec Częstochowski” 1929, nr 165 (21 VII), s. 4; – Rocznik częstochowski. Kalendarz na rok 1903 wydany na korzyść Towarzystwa Dobroczynności dla Chrześcijan w Częstochowie, Częstochowa 1903, s. XXVII; – odpis z inskrypcji nagrobnej.

Autor: → Aleksander Jaśkiewicz

Zobacz inne hasła z kategorii: → Osoby

Poprzednie hasło
→ Jędrusik Kalina

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł