Dworzec Stradom

Udostępnij

Dworzec Stradom, Częstochowa – Stradom, druga co do wielkości stacja kolejowa Częstochowy, położona w dzielnicy Podjasnogórskiej (do 2004 w dzielnicy Stradom); dworzec kategorii „A” (aglomeracyjny). Obiekt został wzniesiony w 1911 w związku z wybudowaną w 1903 Koleją Herbsko-Kielecką; powstał po przebudowie linii i przejął zadania dwóch zlikwidowanych przystanków. Wraz z intensyfikacją ruchu i rozwojem przemysłowym Częstochowy, przystanek kolejowy Stradom przekształcił się w stację, która obsługiwała ruch pasażerski i towarowy. Funkcjonował tu dworzec przeładunkowy i dworzec towarowy, skąd rozprowadzano wagony po licznych do końca XX w. bocznicach na terenie miasta. Po II wojnie światowej budynek dworca podwyższono o jedno piętro, zlikwidowano wieżę i otynkowano ceglano-kamienną elewację. W 1990 przeprowadzono remont w związku z IV Światowymi Dniami Młodzieży w Częstochowie, wyłożono piaskowcem poczekalnię i dolną partię elewacji. W 1991 perony wyposażono w pragotronowy system informacji pasażerskiej. Z czasem, wraz z pogarszającym się stanem torowiska w stronę Fosowskich i obniżeniem prędkości jazdy, z trasy wycofywano kolejne połączenia, i rozrzedzając rozkład jazdy. W 2009 zamknięto kasy biletowe. W lutym 2013 PKP SA rozpisało przetarg na remont dworca, z którego jednak wkrótce zrezygnowano; odnowiono jedynie perony. W 2014 ponownie otwarto temat generalnego remontu obiektu. Wykonano termomodernizację elewacji, wymieniono dach, wyremontowano toalety, odświeżono wnętrze budynku i wyposażono poczekalnię w ławki, uruchomiono tam także kasę PKP IC. W ramach prac wykonano od nowa perony, zamontowano tam wiaty, ławki i tablice z rozkładami jazdy. 14 XII 2014 na stacji Częstochowa-Stradom zaczęły zatrzymywać się pociągi kategorii Express Intercity Premium obsługiwane składami ED250 Pendolino. Jesienią 2016 zakończono budowę tunelu pod torami łączącego perony z budynkiem dworca. Obecnie w gmachu mają siedzibę także → Muzeum Historii Kolei oraz bufet i firma usługowa. Jesienią 2018 rozpoczęto budowę centrum przesiadkowego koło dworca.

„Aktywna Częstochowa” 2018, nr 21, s. 11; – materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum, Częstochowskiego.

Autor: → Paweł Michalski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł