Drukarnia i księgarnia Nagłowskich

Udostępnij

Drukarnia i księgarnia Nagłowskich, w 1910 → Tomasz Antoni Nagłowski uruchomił w Częstochowie własną introligatornię. Zaczął także skupować maszyny drukarskie i w 1919 uruchomił drukarnię przy ul. Wieluńskiej 5. Jego zakład wyposażony był w maszyny drukarskie i introligatorskie, zatrudniano tam 30 pracowników. Drukowano tam m.in. tygodnik „Satyr Częstochowski” oraz „Przegląd Galanteryjno-Dewocyjny”. W 1927 w śródmieściu Częstochowy Nagłowski uruchomił własną księgarnię. Po jego śmierci w 1930, firmą kierowała żona Józefa, zaś współwłaścicielami zakładu byli synowie: → Władysław, → Henryk i → Jan. 30 III 1936 spisano umowę pomiędzy braćmi Władysławem i Janem w sprawie utworzenia firmy „Władysław Nagłowski i S-ka”. W 1938 drukarnię przeniesiono do oficyny budynku przy II → Alei 35; zatrudniała 12 drukarzy i introligatorów. Spółka istniała do 3 VII 1940, do chwili gdy Niemcy rozstrzelali Jana Nagłowskiego. Od tego czasu firmę prowadził sam W. Nagłowski. Przedsiębiorstwo Nagłowskich znane było w Polsce jako instytucja wydawnicza, specjalizująca się w produkcji książeczek do nabożeństwa, wydająca książki beletrystyczne i zajmująca się księgarstwem. Firma istniała do 16 III 1950, kiedy została zlikwidowana w związku z nacjonalizacją przedsiębiorstw.

Witold Mielczarek, Pierwsze zakłady drukarskie i zakłady poligraficzne w Częstochowie, „Ziemia Częstochowska” 1976, t. XI, s. 237–241.

Autor: → Paweł Michalski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł