Polskie Towarzystwo Przyjaciół Astronomii (PTPA)

Udostępnij

Polskie Towarzystwo Przyjaciół Astronomii (PTPA), oddział w Częstochowie PTPA powstał w 1928. W końcu 1936 Towarzystwo liczyło 41 członków; wśród nich byli m.in. księża i przedstawiciele władz. Towarzystwo zabiegało o budowę nowego obserwatorium astronomicznego w Częstochowie w dzielnicy Zacisze. Problemem dla PTPA w Częstochowie była niedostateczna ilość pieniędzy na organizację odczytów, jak również trudności z pozyskaniem fachowych prelegentów z polskich miast uniwersyteckich. W 1937 prezesem Towarzystwa był → Wacław Płodowski, wiceprezesem – → Józef Dziuba (wiceprezydent miasta), sekretarzem – ks. → Bonawentura Metler (dyrektor obserwatorium w Częstochowie), zaś skarbnikiem – → Jarosław Awgulewicz. Po II wojnie światowej działało pod nazwą Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.

Artur Leśniczek, Wczoraj i dziś astronomii w Częstochowie, „Ziemia Częstochowska” 2006, t. XXXIII, s. 35; – materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Paweł Michalski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł