Związek Ludowo-Narodowy (ZLN)

Udostępnij

Związek Ludowo-Narodowy (ZLN), ugrupowanie polityczne utworzone w lutym 1919 jako Związek Sejmowy Ludowo-Narodowy, od maja 1919 jako ZLN, początkowo federacja środowisk i ugrupowań pozostających pod ideowym wpływem Ligi Narodowej, od października 1919 jednolita partia nacjonalistyczna. W Częstochowie i powiecie częstochowskim koła ZLN powstały w 1919–20. Prace organizacyjne zostały zintensyfikowane wiosną 1921 w związku z nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi; utworzono wówczas Centralny Zarząd Kół ZLN w Częstochowie i powiecie częstochowskim, na czele którego stanął → Ludomir Nieprzecki. W czerwcu 1921 założono Koło Śródmiejskie ZLN w Częstochowie; skład zarządu stanowili: → Wiktor Jabłoński (prezes), → Bronisław Hłasko, L. Nieprzecki, → Adam Paciorkowski, A. Proszowski, Trombski. ZLN skupiał mieszczan, urzędników, okolicznych ziemian i włościan. Organem prasowym Związku był „Kurier Częstochowski”. Do 1926 ZLN był jedyną partią prawicy działającą w Częstochowie i powiecie częstochowskim. Ekspozyturą Związku była → Narodowa Organizacja Kobiet. Posiadał też wpływy w → Stowarzyszeniu Rzemieślniczo-Przemysłowym, → Stowarzyszeniu Kupców Polskich, → Stowarzyszeniu Właścicieli Nieruchomości, → Związku Ziemian. W 1928 przekształcony w → Stronnictwo Narodowe.

Encyklopedia historii Drugiej Rzeczypospolitej, Warszawa 1999, s. 526; Partie polityczne w Częstochowie w latach 1918–1926. Sprawy organizacyjne, [w:] Społeczeństwo Częstochowy w latach 1918–1939, pod red. R. Szweda, W. Palusa, Częstochowa 1997, s. 162, 163, 164.

Autor: → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł