Zniesienie okupacji Jasnej Góry 1918

Udostępnij

Zniesienie okupacji Jasnej Góry 1918, 4 XI 1918 oddział żołnierzy 22 pułku → Polskiej Siły Zbrojnej, dowodzony przez podporucznika → Artura Wiśniewskiego, wkroczył do klasztoru jasnogórskiego. Naprzeciw polskim żołnierzom wyszedł przeor Jasnej Góry o. Piotr Markiewicz z całym konwentem. Podporucznik Wiśniewski zameldował przeorowi, że z rozkazu generała dywizji Tadeusza Jordana Rozwadowskiego uwalnia Jasną Górę z kajdan zaborcy. Władzę nad → enklawą Jasna Góra przekazał żołnierzom polskim major → Józef Klettinger, komendant enklawy. Austro-węgierska załoga zachowywała się układnie, niektórzy żołnierze przypinali sobie do czapek polskie orzełki. Przed bramą klasztorną stanęła polska warta. Na wieży wywieszono polskie flagi. 5 listopada na spotkanie z polską załogą na Jasnej Górze przybyła delegacja miasta Częstochowy z nadburmistrzem → Józefem Marczewskim i burmistrzem Aleksandrem Brandtkie-Stężyńskim na czele. 6 listopada dowódcą załogi polskiej na Jasnej Górze został → Kazimierz Michalski.

Materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł