Zespół Tańca Ludowego Politechniki Częstochowskiej

Udostępnij

Zespół Tańca Ludowego Politechniki Częstochowskiej, jego zalążkiem był powstały w 1952, z inicjatywy Erazma Wojtasińskiego, Zespół Taneczny, działający przy → Szkole Inżynierskiej. Kierownikiem i choreografem był Teodor Gajek. W 1953 na Ogólnopolskim Konkursie Studenckich Zespołów we Wrocławiu zajął trzecie miejsce, rok później pierwsze miejsce w IV Wojewódzkich Eliminacjach Zespołów Studenckich w Katowicach. Wystąpił także w widowisku Suita Polska w Teatrze Państwowym (→ Teatr im. Adama Mickiewicza). W 1955 pod nazwą Zespołu Estradowego (wraz z chórem i orkiestrą), zajął pierwsze miejsce w eliminacjach wojewódzkich zespołów studenckich, a następnie trzecie miejsce w eliminacjach centralnych, nagrodą był udział w V Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie. W 1957, na swoje pięciolecie, zespół przygotował Suitę tańców polskich. W tym samym roku odszedł choreograf T. Gajek – zespół został przekształcony w 20-osobowy Zespół Tańca Ludowego Politechniki Częstochowskiej, jego kierownikiem i choreografem został Grzegorz Lipowski. W 1960 zespół z powodzeniem reprezentował Polskę na VIII Międzynarodowym Festiwalu Kultury Studentów w Grenoble we Francji. Pod koniec 1965 zawiesił działalność; reaktywowany został w 1967, pod kierownictwem Haliny Wolszczak; przygotował w 1969 widowisko regionalne Gody weselne. Działał do 1972.

Ważniejsze wydarzenia z historii ruchu studenckiego Politechniki Częstochowskiej i Rady Uczelnianej ZSP/SZSP. Kalendarium, oprac. Józef Tomasz Krakowian, Częstochowa 2019, s. 13, 16, 17, 20.

Autor: → Andrzej Kuśnierczyk

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł