Zegar słoneczny w Parku Staszica

Udostępnij

Zegar słoneczny w Parku Staszica, wykonany ze zwieńczenia cokołu, który stanowił część → pomnika Aleksandra II, rozebranego w 1917. Od II połowy lat 20. zwieńczenie cokołu znajdowało się przy budynku → obserwatorium astronomicznego w → Parku Staszica. W 1937 Magistrat Częstochowy oficjalnie przekazał ten fragment cokołu oddziałowi częstochowskiemu → Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Astronomii. Pracownicy zakładu rzeźbiarsko-kamieniarskiego → Józefa Billewicza wykonali z niego zegar słoneczny. Projekt tarczy zegara, a także tekst łacińskiej inskrypcji umieszczonej na nim był autorstwa ks. → Bonawentury Metlera, dyrektora obserwatorium.

Juliusz Sętowski, Losy pomnika Aleksandra II w Częstochowie 1889–1917, „Almanach Częstochowy” 1998, s. 98–99; „Goniec Częstochowski” 1937, nr 146, s. 4

Autor: → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł