Zboiński Antoni Stefan

Udostępnij

Zboiński Antoni Stefan (1866–1934), ławnik Magistratu miasta Częstochowy, dyrektor przedsiębiorstwa, później szkół. Ur. 8 IV 1866 w Płocku, był synem Marcelego i Franciszki.

Przez szereg lat pracował jako przedstawiciel handlowy, później dyrektor Browaru Kazimierza Szwedego w Częstochowie. Należał do → Stowarzyszenia Kupców Polskich (gdzie pełnił funkcję bibliotekarza) oraz do Częstochowskiego Towarzystwa Pożyczkowo-Oszczędnościowego (w którym był członkiem zarządu, rady, a przez pewien czas wiceprezesem). Później pełnił funkcję prezesa → Banku Ludowego. W 1916 był członkiem → Sejmiku Powiatowego; wchodził w skład komisji finansowej Sejmiku. W 1918–19 należał do Komisji Finansowo-Bankowej Rady Miasta. Do marca 1923 był ławnikiem Magistratu m. Częstochowy. W 1915–16 był nauczycielem na kursach handlowych Wacława Nassalskiego. W 1924 po Józefie Trzosie objął stanowisko dyrektora Szkoły Handlowej Stowarzyszenia Kupców Polskich. Przez pewien czas był też dyrektorem Przemysłowo-Handlowej Szkoły Żeńskiej Siedmioklasowej Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego (przy III Alei 60). Zm. 19 IX 1934 w Częstochowie, pochowany został na cmentarzu Kule, w kwaterze 15, rząd XI, grób nr 3.

W małżeństwie z Heleną Wiktorią Świerczyńską (1873–1941) przypuszczalnie nie miał dzieci. Jego krewnym był Tadeusz Zboiński, żołnierz Legionów Polskich, poległy w 1915 pod Łowczówkiem.

Juliusz Sętowski, Cmentarz Kule w Częstochowie. Przewodnik biograficzny, Częstochowa 2005.

Autor: → Juliusz Sętowski

Zobacz inne hasła z kategorii: → Osoby

Poprzednie hasło
→ Zbiornik Michalina

Następne hasło
→ Zbrodnia Macocha

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł