Wodziński Edmund

Udostępnij

Wodziński Edmund (–1908), przemysłowiec, działacz kolarski, społeczny i dobroczynny.

Wraz z → Julianem Fuchsem i Filipem Sperberem był w 1884 współwłaścicielem fabryki kołków drewnianych w Częstochowie, później właścicielem fabryczki wyrobów metalowych. Angażował się w działalność miejscowej Straży Ogniowej Ochotniczej: w 1886–90 był naczelnikiem, później zasiadał w zarządzie Straży. Uprawiał kolarstwo, w 1893 należał do współzałożycieli stowarzyszenia kolarskiego → „Częstochowscy Towarzysze”; był prezesem „Towarzyszy”. Później był współorganizatorem (wraz ze → Stefanem Sikorskim) oddziału częstochowskiego (konsulatu) Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów; pełnił funkcję kapitana drużyny cyklistów. W 1894 był organizatorem w Częstochowie międzynarodowego wyścigu kolarskiego. Według „Gońca Częstochowskiego”: „za czasów pobytu w naszym mieście [...] zaznaczył się jako wielce czynny protektor sztuki i artystów. Organizował koncerty, wspomagał potrzebujących i nie szczędził na ten cel funduszów”. W początkach XX w. wyjechał do Warszawy. Tam zm. w końcu 1908.

Jakób Kon, Monografia Straży Ogniowej Ochotniczej w Częstochowie 1871–1911 (b.r.w.), s. 13; Jan Nowak, „Ruch sportowy w Częstochowie (1887–1937)”, Wrocław 1973 (maszynopis w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego), s. 117, 119; – „Goniec Częstochowski” 1909, nr 3, s. 3; „Tydzień” [Piotrków] 1884, nr 17, s. 2, 1886, nr 43, s. 3.

Autor: → Juliusz Sętowski

Poprzednie hasło
→ Wnorowski Piotr

Następne hasło
→ Wodziński Leon

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł