Willa Szymkowiaka

Udostępnij

Willa Szymkowiaka, wzniesiona w 1927 przy ul. Jasnogórskiej 36 (obecnie nr 48) przez Przedsiębiorstwo Budowlane, którego współwłaścicielem (z Tadeuszem Soczyńskim) był → Jan Wincenty Szymkowiak. Mieszkał w niej jej budowniczy, inżynier J.W. Szymkowiak. W suterenie znajdowała się pracownia jego firmy, na parterze był salon, gabinet Szymkowiaka i kuchnia, na piętrze znajdowały się trzy pokoje i łazienka. W czasie okupacji niemieckiej parter domu został zajęty przez Niemców; mieszkali tu przypuszczalnie lekarze wojskowi. Szymkowiak zajmował piętro budynku. W styczniu 1945 dom zajęli żołnierze radzieccy, spowodowali duże zniszczenia. Po tym jak Rosjanie się wyprowadzili, kwaterunek przyznał lokale rodzinie doktora → Jerzego Drejzy i jeszcze jednej osobie. Później część willi od syna J.W. Szymkowiaka i od Drejzów odkupiła rodzina Kulińskich.

Tomasz Haładyj, Willa budowniczego teatru, „Gazeta Wyborcza Częstochowa” 2011 (3 VI), s. 5; Tomasz Haładyj, Dom Szymkowiaka czy Drejzy?, „Gazeta Wyborcza Częstochowa” 2011 (10 VI), s. 4.

Autor: → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł