Towarzystwo Przeciwżebracze

Udostępnij

Towarzystwo Przeciwżebracze, na przełomie XIX i XX w. żebractwo w Częstochowie przybierało wielkie rozmiary, w 1901 zorganizowano przy miejscowym → Towarzystwie Dobroczynności dla Chrześcijan sekcję przeciwżebraczą. Przewodniczącą sekcji była → Wanda Bzowska. W 1914–18 sekcja kładła główny nacisk na utrzymanie dwóch ochron (fundusze na ich rzecz czerpano ze składek członkowskich, z dochodów z urządzanych widowisk, z ofiar oraz z zapomóg → Rady Opiekuńczej Miasta Częstochowy). W ochronkach znajdowało opiekę i pożywienie ok. 60 biednych dzieci. W 1917 sekcja liczyła 102 członków. Członkami zarządu były: M. Pawlakowa, → Zofia Tyszecka, Zofia Stawnicka, Sabina Pisarzewska, i J. Kozłowska. W tr. sekcję przemianowano na Towarzystwo Przeciwżebracze.

Materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł