Teatr Ludowy

Udostępnij

Teatr Ludowy, utworzony w 1906 przy → Ognisku Robotniczym jako koło dramatyczne. Teatr posiadał salę przy ul. Krakowskiej 13 z widownią na ok. 600 miejsc. Zespół amatorski tworzyli urzędnicy i robotnicy fabryk włókienniczych: „Warta”, → „Częstochowianka”, „Motte”. Korzystano z pomocy profesjonalnych reżyserów, muzyków i choreografów. Spektaklom, w których występowało niekiedy 60 osób, towarzyszyła orkiestra. Repertuar oparty był na utworach pisarek i pisarzy polskich, m.in. Bolesława Prusa, Gabrieli Zapolskiej, Henryka Sienkiewicza, Władysława Anczyca, Józefa Korzeniowskiego. Niektórym odgrywanym utworom (m.in. w 1912 Placówce Prusa) towarzyszyły partie wokalne (chóralne) i taneczne. W 1916–18 dominował repertuar patriotyczny. W sali teatru występowały zespoły krajowe, m.in. w 1924 pokazano operetkę Czar munduru Teatru „Nowości” z Warszawy. Spektakle, które odbywały się głównie w niedziele, czasem w soboty, cieszyły się sporą frekwencją. Dochód z przedstawień przeznaczany był na działalność Ogniska Robotniczego oraz teatru, a częstokroć na cele dobroczynne.

„Goniec Częstochowski” 1912, nr 313, s. 4, 1917, nr 136, s. 3, 1918, nr 106, s. 3, nr 127, s. 4, nr 155, s. 4, 1919, nr 96, s. 6, nr 122, s. 6; – materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Juliusz Sętowski

Poprzednie hasło
→ Teatr Letni „Apollo”

Następne hasło
→ Teclaff Emil

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł