Szwede Kazimierz Jan

Udostępnij

Szwede Kazimierz Jan (1867–1932), przemysłowiec, działacz społeczny i samorządowy. Ur. 16 II (wg innej wersji 4 III) 1867 w Warszawie, był synem Ludwika i Henryki Joanny z Cerisich (1827–98). Ojciec Szwedego – Ludwik (1816–1901) był mistrzem garbarskim, długoletnim prezesem Towarzystwa Dobroczynności w Warszawie.

Szwede przez szereg lat kierował spółką akcyjną fabryk metalowych pod firmą Norblin, Bracia Buch i T. Werner. W Częstochowie należał do niego browar (Browar Parowy i Fabryka Słodu K. Szwede, od 1919 Spółka Akcyjna Browaru w Częstochowie dawniej K. Szwede) przy ul. Ogrodowej 18/22. Zaangażowany był w życie finansowe i społeczne miasta; należał do założycieli takich instytucji i stowarzyszeń finansowych jak: Towarzystwo Kredytowe Miejskie, Towarzystwo Wzajemnego Kredytu, Bank Ludowy, przewodniczył → Towarzystwu Pożyczkowo-Oszczędnościowemu. Był założycielem i pierwszym prezesem Chrześcijańskiego → Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości. W 1898 brał udział w utworzeniu → Towarzystwa Dobroczynności dla Chrześcijan; wspomagał je, a także inne instytucje filantropijne. Na terenie browaru założył ochronkę dla dzieci pracowników. Współtworzył pierwsze polskie gimnazjum w Częstochowie. Był członkiem → Straży Ogniowej Ochotniczej; w 1898 pełnił funkcję pomocnika naczelnika straży. W lipcu 1915 został powołany do rozszerzonego składu Rady Miejskiej; w Radzie należał do komisji: żywnościowej, ds. elektrowni, ds. oświetlenia miasta, podatkowej. Zm. 22 I 1932 w Warszawie, został pochowany na cmentarzu ewangelicko-reformowanym (przy ul. Żytniej).

W małżeństwie z Joanną Władysławą z Langnerów (1873–1933), działaczką społeczną, która m.in. opiekowała się ochronką Towarzystwa Dobroczynności dla Chrześcijan, Szwede miał córkę Marylę i syna Bolesława.

Juliusz Sętowski, Cmentarz ewangelicko-augsburski w Częstochowie. Przewodnik biograficzny, Częstochowa 2006, s. 47–48.

Autor: → Juliusz Sętowski

Zobacz inne hasła z kategorii: → Osoby

Poprzednie hasło
→ Szwabski Kacper

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł