Strzecha Robotnicza
Strzecha Robotnicza, stowarzyszenie zostało założone w październiku 1916; mieściło się przy I → Alei 12. Zakładało polepszenie życia robotników Żydów, podniesienie ich stanu ekonomicznego, umysłowego, moralnego i fizycznego. Towarzystwo organizowało biblioteki i czytelnie, odczyty, wieczory dyskusyjne, wystawy, koncerty przedstawienia teatralne i wycieczki, kursy i wykłady ogólnokształcące i zawodowe, szkoły dla dzieci i dorosłych, koła gimnastyczne, sportowe, chór, orkiestrę i sekcję dramatyczną, kooperatywy i sklepy spożywcze, herbaciarnie i jadłodajnie, tanie i higieniczne mieszkania i noclegi, biura informacyjne i pośrednictwa pracy dla bezrobotnych, biura informacyjne o związkach robotniczych i życiu robotniczym w ogóle, statystykę ze wszystkich gałęzi życia robotniczego, kasy pomocy dla bezrobotnych na wypadek choroby, śmierci, emigracyjne, pożyczkowo-oszczędnościowe, wydawało książki i broszury, organizowało zjazdy i przyjmowało udział w zjazdach robotniczych. Członkami Stowarzyszenia mogły być kobiety i mężczyźni od 21 roku życia; w 1922 działało w nim 147 osób. Członkami zarządu w 1922 byli: Wolf Lancman – przewodniczący, Jakub Kaufman – wiceprzewodniczący, Moszek Oppenheim – skarbnik. W Częstochowie działała także Robotnicza Strzecha Dziecięca im. I.L. Pereca.
Materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.
Autor: → Juliusz Sętowski
Poprzednie hasło
→ Stróżewska Maria
Następne hasło
→ Strzelnica garnizonowa
Ostatnio dodane
Miejski Uniwersytet Powszechny
instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::
Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny
w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::
Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba
wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::
Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka
Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::