Stetkiewicz Anna

Udostępnij

Stetkiewicz Anna (1868–1937), działaczka niepodległościowa i społeczna. Ur. 20 III 1868 w miejscowości Sielec, była córką Augustyna Dregera i Emilii z Redlów.

Mieszkała w Proszowicach w powiecie miechowskim, po wyjściu za mąż przeniosła się do majątku ziemskiego Łojki, który należał do jej męża. Należała do → Towarzystwa Dobroczynności dla Chrześcijan w Częstochowie; jako członkini komitetu kolonii letnich tegoż towarzystwa współorganizowała wypoczynek dla najuboższych dzieci z Częstochowy w majątkach ziemskich w okolicach miasta, m.in. w majątku Stetkiewiczów w Łojkach. W 1915–18 była jedną z najczynniejszych działaczek → Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego w Częstochowie; organizacja ta, w której do najaktywniejszych należały matki żołnierzy Legionów Polskich, starała się nieść pomoc właśnie legionistom. W 1917 Stetkiewicz była jedną z głównych organizatorek gromadzenia w Częstochowie funduszy dla legionistów internowanych w Szczypiornie. Zm. 9 I 1937 w Piastowie, pochowana została na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Częstochowie (grób nie zachował się).

W małżeństwie ze Stanisławem Stetkiewiczem (–1908), pułkownikiem wojska rosyjskiego, agronomem, właścicielem majątku ziemskiego oraz kopalni rudy żelaza w Łojkach k. Częstochowy, miała trzech synów: → Stanisława, → Franciszka i → Stefana, którzy służyli w Legionach Polskich.

Juliusz Sętowski, Cmentarz ewangelicko-augsburski w Częstochowie. Przewodnik biograficzny, Częstochowa 2006, s. 171–172.

Autor: → Juliusz Sętowski

Zobacz inne hasła z kategorii: → Osoby

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł