Sigman (Zygman) Izydor Izrael
Sigman (Zygman) Izydor Izrael (ok. 1869–1929), przemysłowiec, właściciel i współwłaściciel fabryk, filantrop. Był synem Izraela.
Wielokrotnie wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych, gdzie miał możliwość obserwowania, jak funkcjonują tamtejsze fabryki. W 1912 był współzałożycielem zakładu przemysłowego Gnaszyńska Manufaktura Jutowa w Gnaszynie (obecnie dzielnica Częstochowy); pełnił funkcję prezesa zarządu tejże fabryki. W styczniu 1915 na mocy uchwały Rady Miejskiej w Częstochowie zobowiązany był do płacenia podwyższonego (do 20 rubli) podatku na rzecz komitetu Doraźnej Pomocy. W tr. ponownie udał się do Chicago, gdzie zainwestował pieniądze w tamtejszym przemyśle. W 1918 powrócił do Częstochowy, dzięki swojej energii rozwinął Gnaszyńską Manufakturę. W 1928 uruchomił Gnaszyńskie Zakłady Ceramiczne i Gnaszyńską Fabrykę Tapet i Papierów Kolorowych; w tychże fabrykach był prezesem zarządów. Angażował się w pomoc na rzecz najuboższych mieszkańców Częstochowy. We wspomnieniu pośmiertnym napisano: „w życiu prywatnym odznaczał się dobrocią i przystępnością, nigdy nie zamykał hojnej dłoni dla niedoli”. Sigman mieszkał w Częstochowie przy ul. Jasnogórskiej 26a. Zm. 3 (?) III 1929 w Częstochowie, pochowany został (13 III) na miejscowym cmentarzu żydowskim; 2 III 1930 na jego grobie rodzina ustawiła pomnik.
W małżeństwie z Reginą miał córkę i synów: Abe Abrahama, Stanisława Salomona Izaaka, członka zarządu Spółki Akcyjnej Gnaszyńskiej Fabryki Tapet, a także zarządów → Towarzystwa Ochrony Zdrowia Ludności Żydowskiej (TOZ), Częstochowskiego Klubu Sportowego (CKS) → „Warta” oraz rady Komitetu Budowy Gmachu dla Społecznych Szkół Żydowskich (po 1945 przebywał w USA); Izydora, dyrektora zarządzającego Gnaszyńskiej Fabryki Tapet S.A.
Materiały ze zbiorów Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.
Autor: → Juliusz Sętowski
Poprzednie hasło
→ Sieroszewski w Częstochowie
Następne hasło
→ Sikorski Stanisław Jerzy
Ostatnio dodane
Miejski Uniwersytet Powszechny
instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::
Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny
w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::
Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba
wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::
Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka
Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::