Sachalin

Udostępnij

Sachalin, nazwa miejscowa o charakterze zwyczajowym, żartobliwym, nawiązująca do nazwy wyspy na Oceanie Spokojnym we wschodniej Rosji. Zapożyczenie mogło mieć związek z upowszechnieniem wiedzy o warunkach egzystencji zesłańców na rosyjskim Sachalinie lub z relacjami żołnierzy wracającymi z wojny rosyjsko-japońskiej 1904–05. Nazwa odnosiła się do mało zagospodarowanego rejonu →Zawodzia na prawym brzegu Warty w rejonie traktu olsztyńskiego (w stronę Dąbia), gdzie na początku XX w. doszło do chaotycznej zabudowy, z czasem powstała kolonia mieszkaniowa, składająca się z domów o niskim standardzie. Kolonia ta należała w okresie międzywojennym do IX dzielnicy nazywanej dzielnicą Olsztyńską. Chaotyczna zabudowa obejmowała w przybliżeniu rejon dzisiejszych ulic: Garbarskiej, Wąskiej, Ciepłej, Niecałej, Tymczasowej, Śliskiej, Ślepej, Spokojnej, Bratniej i Bystrej. Nazwa jest potwierdzona na planie miasta (odręcznym opracowanym przez → Jana Wróblewskiego) z 1915, opublikowanym w „Gońcu Częstochowskim”. W 1917 w tymże „Gońcu” znalazła się informacja o prośbie mieszkańców Sachalina o wybudowanie mostu na Warcie. Na planach administracyjnych miasta z okresu międzywojennego nazwa ta nie występuje. Funkcjonowała w pamięci dawnych mieszkańców, dziś prawie zapomniana.

„Goniec Częstochowski” 1915, nr 312, s. 5, 1917, nr 199, s. 3; – Spis dzielnic i ulic miasta Częstochowy (rękopis) z 1932 oraz kopia odręcznej mapy Częstochowy z 1915 w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Andrzej Kuśnierczyk

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł