Rutkowski Bolesław

Udostępnij

Rutkowski Bolesław (1882–1978), malarz. Ur. 5 XII 1882 w Walenczowie k. Częstochowy, był synem Michała i Leonardy. Jego babcia brała udział w powstaniu 1863–64.

Lata dziecięce spędził na wsi. W domu za sprawą babki poznawał historię Polski. Wcześnie zaczął rysować konie i sceny batalistyczne, z braku papieru najczęściej na ścianach domów. Wieś opuścił w wieku 15 lat, udał się na naukę malarstwa do Warszawy. Krótko uczył się na kursach rysunków technicznych prof. Urbańskiego, później u Wojciecha Gersona, następnie przez dwa lata (do 1899) uczęszczał na zajęcia do Adama Badowskiego. Trudna sytuacja materialna skłoniła Rutkowskiego do powrotu do Częstochowy, gdzie zatrudnił się w pracowni obrazów religijnych. W 1900 poznał kilku miejscowych malarzy: → Mateusza Mączyńskiego, Polusa, → Mariana Zarembskiego oraz mieszkającego w Częstochowie Pantaleona Szyndlera, u którego dokształcał się i korzystał z jego rad. Jako malarz usamodzielnił się w 1904. Malował obrazy religijne, zwłaszcza specjalizował się w kopiowaniu wizerunku → Matki Boskiej Częstochowskiej. W Częstochowie znajdują się one m.in. w → kościele św.św. Barbary i Andrzeja, → kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi, → kościele pw. św. Zygmunta. Trafiały też do Lublina, Radomia, Radomska, Białegostoku, Włocławka i za granicę. Ponadto malował sceny rodzajowe i portrety, głównie kobiece, m.in. Joanny Szwede, żony właściciela browaru w Częstochowie. Portretował też mieszkających w Częstochowie Francuzów i Belgów. Trudnił się kopiowaniem i odnawianiem obrazów. W 1931 pracował dla Jasnej Góry. W latach 30. należał do Stronnictwa Narodowego. Po 1945 brał udział w kilku wystawach oddziałowych. W tym okresie miał pracownię przy ul. Wieluńskiej. W zbiorach → Muzeum Częstochowskiego m.in. Studium portretowe starego Żyda, Pejzaż. Zm. 14 II 1978 w Częstochowie, pochowany został na cmentarzu św. Rocha w sektorze 17, rząd 9, grób nr 10.

Jego żoną była Zofia Kwasek, miał czworo dzieci: syna → Jana, Zbigniewa, Marię i Jerzego.

Artyści Częstochowy XX wieku, Częstochowa 2000, s. 67; Aleksander Jaśkiewicz, Artyści Częstochowy 1850–1960, Częstochowa 1996, s. 138; – „Życie Częstochowy” 1948, nr 125 (7 V), s. 3; – Archiwum Państwowe w Częstochowie, Magistrat Częstochowy 5573; – Urząd Stanu Cywilnego w Częstochowie, akt zgonu nr 403/1978.

Autor: → Aleksander Jaśkiewicz

Zobacz inne hasła z kategorii: → Osoby

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł